ABZT52C5V6-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±7.14% Surface Mount SOD-123
ABZT52C5V6-HF
DigiKey Part Number
641-ABZT52C5V6-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABZT52C5V6-HF
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±7.14%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V