1.5KE47CA-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1,435
Datasheet
64.8V Clamp 23.15A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE47CA-HF
DigiKey Part Number
641-1.5KE47CA-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE47CA-HF
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.15A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.65V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V