800-18-13D-RE-0015F-1
DigiKey Part Number
1175-800-18-13D-RE-0015F-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-18-13D-RE-0015F-1
Description
CRD 18AWG NEMA5-15P - 320C13 15'
Detailed Description
15.00' (4.57m) Power Cord Red NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Length
15.00' (4.57m)
Color
Red
Voltage Rating
125V
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SJT
Base Product Number
Wire Gauge
18 AWG