800-18-1-2-SVT0-BL-00200-1
DigiKey Part Number
1175-800-18-1-2-SVT0-BL-00200-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-18-1-2-SVT0-BL-00200-1
Description
CORD 18AWG 5-15P TO C13 6.56'
Detailed Description
6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13, Right Angle SVT
Length
6.56' (2.00m)
Color
Black
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C13, Right Angle
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SVT
Base Product Number
Wire Gauge
18 AWG