800-16-0OD-GR-0006F-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tensility International Corp
In Stock: 369
Datasheet
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 1
Datasheet
Qualtek
In Stock: 0
Qualtek
In Stock: 73
In Stock: 0
Assmann WSW Components
In Stock: 54
Eaton Tripp Lite
In Stock: 10
6.00' (1.83m) Power Cord Gray NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
800-16-0OD-GR-0006F-1
DigiKey Part Number
1175-800-16-0OD-GR-0006F-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-16-0OD-GR-0006F-1
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - IEC320 6'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge
16 AWG
Manufacturer
CNC Tech
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Length
6.00' (1.83m)
Part Status
Active
Color
Gray
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating
125VAC
1st Connector
NEMA 5-15P
Current Rating (Amps)
13A
2nd Connector
IEC 320-C13
Operating Temperature
105°C