10982-22-1-2000-001-1-TD
DigiKey Part Number
1175-2668-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10982-22-1-2000-001-1-TD
Description
HOOK-UP SOLID 22AWG 300V BLK 50'
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire Solid Black 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
Solid
Ratings
UL Style 10982
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP SOLID 22AWG 300V RED 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP SOLID 22AWG 300V GRN 50'
In-Stock: 5
HOOK-UP SOLID 22AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 20
Alternate Length
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK
In-Stock: 12000
HOOK-UP SOLID 22AWG 300V BLK 5'
In-Stock: 0
HOOK-UP SOLID 22AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 5
HOOK-UP SOLID 22AWG BLK 100'
HOOK-UP SOLID 22AWG 300V BLK 10'