HC-49/U-S13560000BQIB
DigiKey Part Number
HC-49/U-S13560000BQIB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC-49/U-S13560000BQIB
Description
CRYSTAL 13.5600MHZ 16PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13.56 MHz ±50ppm Crystal 16pF 80 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
13.56 MHz
Size / Dimension
0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm