KE10RTGR
DigiKey Part Number
2449-KE10RTGRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2449-KE10RTGRCT-ND - Cut Tape (CT)
2449-KE10RTGRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KE10RTGR
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KE10RTGR Models
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.091" (2.30mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Number of Positions
10
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
24VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
0.562" (14.27mm)