CWJ1.8F160RGBQ
DigiKey Part Number
2449-CWJ1.8F160RGBQTR-ND - Tape & Reel (TR)
2449-CWJ1.8F160RGBQCT-ND - Cut Tape (CT)
2449-CWJ1.8F160RGBQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWJ1.8F160RGBQ
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 50mA 48V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWJ1.8F160RGBQ Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
J Lead
Series
Outline
7.20mm x 6.80mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Illuminated
Part Status
Active
Illumination Type, Color
LED, Blue/Green/Red
Circuit
SPST-NO
Illumination Voltage (Nominal)
2.0, 3.0, 3.2 VDC
Switch Function
Off-Mom
Operating Force
160gf
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 48VDC
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Actuator Material
Silicone Rubber
Actuator Height off PCB, Vertical
1.80mm
Switch Travel
0.70mm