BH16NFSBX
DigiKey Part Number
2449-BH16NFSBX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH16NFSBX
Description
SWITCH PB SPST 1A 125V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Anti-Vandal Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BH16NFSBX Models
Category
Voltage Rating - DC
36 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Actuator Marking
No Marking
Color - Actuator/Cap
Silver
Type
Anti-Vandal
Features
Stainless Steel
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V