A3M1CSQ12VDC2R
DigiKey Part Number
2449-A3M1CSQ12VDC2R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3M1CSQ12VDC2R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3M1CSQ12VDC2R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
7 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
Resistor, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8.4 VDC