A31ASP24VDC2R
DigiKey Part Number
2449-A31ASP24VDC2R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A31ASP24VDC2R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 24V
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
A31ASP24VDC2R Models
Must Release Voltage
2.4 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Coil Current
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Resistance
320 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
16.8 VDC