A21CSQ48VDC1.6D
DigiKey Part Number
2449-A21CSQ48VDC1.6D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A21CSQ48VDC1.6D
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A21CSQ48VDC1.6D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
4.8 VDC
Series
Operate Time
7 ms
Packaging
Tray
Release Time
5 ms
Part Status
Active
Features
Diode, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
33.3 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
1.44 kOhms