A102CS24VDC
DigiKey Part Number
2449-A102CS24VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A102CS24VDC
Description
RELAY AUTOMOTIVE DPDT 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A102CS24VDC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
4 ms
Packaging
Tube
Release Time
1.5 ms
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Through Hole
Coil Current
20.8 mA
Termination Style
PC Pin
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Power
550mW
Switching Voltage
28VDC - Max
Coil Resistance
1.152 kOhms