A101AS12VDC
DigiKey Part Number
2449-A101AS12VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A101AS12VDC
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A101AS12VDC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
4 ms
Packaging
Tube
Release Time
1.5 ms
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Through Hole
Coil Current
47.2 mA
Termination Style
PC Pin
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Power
550mW
Switching Voltage
28VDC - Max
Coil Resistance
254 Ohms