TRH50A280-01E03 VI
DigiKey Part Number
2034-TRH50A280-01E03VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRH50A280-01E03 VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V 50 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
28V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, GS, PSE, TUV
Current - Output (Max)
1.8A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
50 W