TR70MA240-01E03 VI
DigiKey Part Number
2034-TR70MA240-01E03VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR70MA240-01E03 VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 72W
Detailed Description
24V 72 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
3A
Base Product Number
Power (Watts)
72 W