TR160MA120-1446E471 VI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 6
Datasheet
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
TR160MA120-1446E471 VI
DigiKey Part Number
2034-TR160MA120-1446E471VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR160MA120-1446E471 VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
37.4" (0.95m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.91" L x 2.76" W x 1.50" H (150.0mm x 70.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, FCC, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60335-1; 60601-1
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W