CFM500M480C
CFM500M480C
Cincon CFM500M Series AC-DC Medical Power Supply
CFM500M480C
DigiKey Part Number
2034-CFM500M480C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM500M480C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Household Appliances, Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.35" L x 3.43" W x 1.67" H (136.0mm x 87.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ANSI/AAMI, ES, IEC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 60601-1
Current - Output 1
6.67 A