M83513/13-E01CP
DigiKey Part Number
116-M83513/13-E01CP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83513/13-E01CP
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS R/A SLDR
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
M83513/13-E01CP Models
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Number of Rows
4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C