SMD3SW.020 .4OZ
DigiKey Part Number
SMD3SW.020.4OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD3SW.020 .4OZ
Description
SOLDER WIRE POCKET PACK 62/36/2
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn62Pb36Ag2 (62/36/2) 24 AWG, 25 SWG Tube, 0.4 oz (11.34g)
Category
Diameter
0.020" (0.51mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
354°F (179°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG