SMD2SWLF.020 .4OZ
DigiKey Part Number
SMD2SWLF.020.4OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SWLF.020 .4OZ
Description
LF SOLDER WIRE POCKET PACK 99.3/
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 24 AWG, 25 SWG Tube, 0.7 oz (19.85g)
Category
Diameter
0.020" (0.51mm)
Melting Point
441°F (227°C)
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG