SMD2SWLF.015 .3OZ
DigiKey Part Number
SMD2SWLF.015.3OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SWLF.015 .3OZ
Description
LF SOLDER WIRE POCKET PACK 99.3/
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 27 AWG, 28 SWG Tube, 0.3 oz (8.51g)
Category
Diameter
0.015" (0.38mm)
Melting Point
441°F (227°C)
Wire Gauge
27 AWG, 28 SWG