HDR100IMP40M-G-V-TH
DigiKey Part Number
HDR100IMP40M-G-V-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR100IMP40M-G-V-TH
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Category
Shrouding
Unshrouded
Mfr
Mounting Type
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Fastening Type
Push-Pull
Part Status
Active
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Contact Type
Male Pin
Overall Contact Length
0.454" (11.54mm)
Pitch - Mating
Insulation Height
0.100" (2.54mm)