HDR100IMP08F-G-V-ST
DigiKey Part Number
HDR100IMP08F-G-V-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR100IMP08F-G-V-ST
Description
0.1" 8 PIN VERTICAL FEMALE STACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.413" (10.50mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C