DR100D254P10
DigiKey Part Number
DR100D254P10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR100D254P10
Description
DUAL ROW 1.00MM PITCH 10-PIN TO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector to DIP 1mm Connector 10 0.039" (1.00mm) FR4 Epoxy Glass
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Positions
10
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.039" (1.00mm)
Series
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.700" L x 0.500" W (17.78mm x 12.70mm)
Proto Board Type
Connector to DIP
Base Product Number
Package Accepted
1mm Connector