DIP600-SOIC-16N
DigiKey Part Number
315-DIP600-SOIC-16N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIP600-SOIC-16N
Description
DIP-16 (0.6" WIDTH, 0.1" PITCH)
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP SOIC 16 0.050" (1.27mm)
Category
Package Accepted
SOIC
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Number of Positions
16
Series
Pitch
0.050" (1.27mm)
Packaging
Bulk
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.700" L x 0.800" W (17.78mm x 20.32mm)