TND20V-431KB00AAA0
DigiKey Part Number
565-TND20V-431KB00AAA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TND20V-431KB00AAA0
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC
Customer Reference
Detailed Description
430 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Chemi-Con
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
215J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Last Time Buy
Capacitance @ Frequency
1300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc
Varistor Voltage (Typ)
430 V