TND07V-471KB00AAA0
DigiKey Part Number
565-TND07V-471KB00AAA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TND07V-471KB00AAA0
Description
VARISTOR 470V 1.75KA DISC 7MM
Customer Reference
Detailed Description
470 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TND07V-471KB00AAA0 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Chemi-Con
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
30J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Last Time Buy
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V