KTJ101B685M55BFT00
DigiKey Part Number
565-KTJ101B685M55BFT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
565-KTJ101B685M55BFT00CT-ND - Cut Tape (CT)
565-KTJ101B685M55BFT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTJ101B685M55BFT00
Description
CAP CER 6.8UF 100V X7R SMD
Detailed Description
6.8 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 2 J-Lead
EDA/CAD Models
KTJ101B685M55BFT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)