HHXK160ARA102MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXK160ARA102MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXK160ARA102MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXK160ARA102MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXK160ARA102MJA0G
Description
CAP ALUM POLY HYB 1000UF 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C