HHXF350GRA471MJH0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 95
Datasheet
Nichicon
In Stock: 173
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 135°C
HHXF350GRA471MJH0G
DigiKey Part Number
565-HHXF350GRA471MJH0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXF350GRA471MJH0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXF350GRA471MJH0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXF350GRA471MJH0G
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 35V SMD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.8 A @ 100 kHz
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C