HHXE350ARA470MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXE350ARA470MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXE350ARA470MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXE350ARA470MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXE350ARA470MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXE350ARA470MF61G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C