HHXE250GRA560MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXE250GRA560MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXE250GRA560MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXE250GRA560MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXE250GRA560MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Capacitance
56 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C