HHXE250ARA101MF80G
DigiKey Part Number
565-HHXE250ARA101MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXE250ARA101MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXE250ARA101MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXE250ARA101MF80G
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXE250ARA101MF80G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C