HHXE160ARA271MHA0G
DigiKey Part Number
565-HHXE160ARA271MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXE160ARA271MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXE160ARA271MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXE160ARA271MHA0G
Description
CAP ALUMHYB 270UF 20% 16V SMD
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
HHXE160ARA271MHA0G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
396.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.05 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C