HHXE160ARA151MF80G
DigiKey Part Number
565-HHXE160ARA151MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXE160ARA151MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXE160ARA151MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXE160ARA151MF80G
Description
CAP ALUMHYB 150UF 20% 16V SMD
Detailed Description
150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 2000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
HHXE160ARA151MF80G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C