HHXD350GRA470MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXD350GRA470MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD350GRA470MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD350GRA470MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD350GRA470MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C