HHXD160ARA101MF61G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 890
Datasheet
Image for HHXD160ARA101MF61G is not available
HHXD160ARA101MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXD160ARA101MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD160ARA101MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD160ARA101MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD160ARA101MF61G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
EDA/CAD Models
HHXD160ARA101MF61G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C