HHXC800GRA390MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXC800GRA390MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXC800GRA390MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXC800GRA390MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXC800GRA390MJA0G
Description
CAP ALUM HYBRID 39UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 33mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Capacitance
39 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C