HHXA500ARA330MF80G
DigiKey Part Number
565-4167-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4167-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4167-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXA500ARA330MF80G
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm