EMVY101ARA101MKE0S
DigiKey Part Number
565-2511-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-2511-1-ND - Cut Tape (CT)
565-2511-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY101ARA101MKE0S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMVY101ARA101MKE0S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
330 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C