EMVH630GRA331MLH0S
DigiKey Part Number
565-EMVH630GRA331MLH0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVH630GRA331MLH0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVH630GRA331MLH0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH630GRA331MLH0S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 180mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVH630GRA331MLH0S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
820 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C