EMVH630GRA331MLH0S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EMVH630GRA331MLH0S |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 180mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EMVH630GRA331MLH0S Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 410 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 820 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Voltage - Rated 63 V | Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 180mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C | Package / Case Radial, Can - SMD |