EMVH500ARA221MKE0S
DigiKey Part Number
565-2327-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-2327-1-ND - Cut Tape (CT)
565-2327-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH500ARA221MKE0S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 230mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EMVH500ARA221MKE0S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
275 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C