EMVH250ARA221MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVH250ARA221MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVH250ARA221MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVH250ARA221MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH250ARA221MJA0G
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVH250ARA221MJA0G Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
275.28 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
296 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C