APXE100ARA121MF61G
DigiKey Part Number
565-3200-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3200-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3200-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXE100ARA121MF61G
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Detailed Description
120 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXE100ARA121MF61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.53 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm