CS38-02P50-02-1
DigiKey Part Number
2603-CS38-02P50-02-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS38-02P50-02-1
Description
SPEAKER 4OHM 2W 93DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 2 W 200 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS38-02P50-02-1 Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Rated
2 W
Packaging
Tray
Power - Max
3 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Rectangular
Type
General Purpose
Material - Cone
Thermoplastic Polyester Elastomer (TPEE)
Frequency Range
200 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
500Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
4 Ohms
Size / Dimension
1.496" L x 0.512" W (38.00mm x 13.00mm)
Efficiency - dBA
93.00
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)
Efficiency - Testing
2W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C