CM02M-03S38-MA-5
DigiKey Part Number
2603-CM02M-03S38-MA-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CM02M-03S38-MA-5CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CM02M-03S38-MA-5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM02M-03S38-MA-5
Description
ANALOG OMNI MEMS MIC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 1.6 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-38dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CM02M-03S38-MA-5 Models
Category
Impedance
450 Ohms
Manufacturer
Challenge Electronics
Voltage - Rated
2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage Range
1.6 V ~ 3.6 V
Part Status
Active
Current - Supply
150 µA
Type
MEMS (Silicon)
Port Location
Bottom
Output Type
Analog
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Height (Max)
0.038" (0.97mm)