LIC1840Q3R8757
DigiKey Part Number
4688-LIC1840Q3R8757-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIC1840Q3R8757
Description
CAP LITHIUM HYB 750F 3.8V 18*40
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 25mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
750 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 1kHz